Jaka karta dźwiękowa? Najlepsze karty dźwiękowe do komputera

| 0 Komentarzy
Karta dźwiękowa jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia komputera. Czy wiesz, jaką najlepiej wybrać?

Najlepsza karta dźwiękowa – czyli jaka?

Nie każdemu wystarcza podstawowe wyposażenie zestawu komputerowego lub laptopa, na których zakup można się zdecydować w każdym sklepie z elektroniką. Jeśli należysz do osób, które preferują personalizowane ustawienia i wolisz sam zadbać o „wnętrzności” Twojego sprzętu, albo akurat Twoja stara karta dźwiękowa odmówiła posłuszeństwa – dowiedz się, jak wybrać najlepszą.

Polecane karty dźwiękowe

W środowiskach nieskładających się głównie z melomanów lub osób profesjonalnie zajmujących się obróbką dźwięku tematy dotyczące tego, jaka karta dźwiękowa do komputera jest najlepsza, mogą wydawać się nieszczególnie interesujące. Znacznie więcej uwagi poświęca się dyskom, procesorom czy kartom graficznym. Tymczasem od karty dźwiękowej zależy to, jakiej jakości dźwięki docierają do Twoich uszu. Dobra karta dźwiękowa do komputera powinna (w połączeniu z odpowiednimi głośnikami lub słuchawkami) sprawiać, że podczas oglądania filmów, słuchania podcastów i audiobooków albo prowadzenia rozmów online słyszysz wszystko tak wyraźnie, jakby odbywało się tuż obok Ciebie.

Z uwagi na charakter mobilnych komputerów, zdaniem niektórych użytkowników karta dźwiękowa do laptopa może mieć mniejsze znaczenie. Jeśli jednak chcesz połączyć łatwy transport ze świetną jakością dźwięku, nie musisz się z tym zgadzać. Do wyboru masz dwie możliwości: karta dźwiękowa wewnętrzna, czyli element wyposażenia, który może być niezależną lub zintegrowaną częścią komputera albo laptopa oraz karta dźwiękowa zewnętrzna, podłączana do urządzenia. Ten drugi typ jest szczególnie interesujący, ponieważ w tym momencie rynek pełen jest propozycji i rozwiązań, które pozwalają tymczasowo modyfikować parametry Twojego komputera. Zewnętrzna karta dźwiękowa to na przykład karta dźwiękowa PCIE lub karta dźwiękowa USB, w zależności od sposobu przyłączania do sprzętu. Jeśli chcesz zdecydować się na taką mobilną wersję, upewnij się, że komputer, do którego chcesz podłączyć kartę, jest wyposażony w odpowiednie gniazdo.

Jak sprawdzić kartę dźwiękową?

Aby przekonać się, w jaki model karty dźwiękowej jest wyposażony Twój komputer lub laptop, możesz wybrać jedną z kilku dróg. Pierwsza z nich polega na samodzielnym sprawdzeniu, jaka jest nazwa karty oraz jej parametry. W systemie Windows wystarczy w tym celu otworzyć menedżer zadań, który znajdziesz po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonkę „Mój komputer”.

Drugą metodą jest skorzystanie z narzędzi diagnostycznych, takich jak na przykład program Everest. Za jego pomocą, tak samo zresztą jak w przypadku systemowych narzędzi, upewnisz się nie tylko, jak brzmi pełna nazwa modelu Twojej karty dźwiękowej (co może wiele ułatwić w przyszłości), lecz także dowiesz się, czy właśnie nie pojawiły się jakieś nowe uaktualnienia, które warto byłoby pobrać.

Trzeci sposób tyczy się bardzo konkretnych przypadków, mianowicie takich, gdy karty dźwiękowe są zintegrowane z systemem. Wystarczy wtedy sprawdzić specyfikację konkretnego modelu na przykład laptopa na stronie producenta lub karcie zakupu i powinno nie być problemu z uzyskaniem takich danych.

Jak pobrać i zainstalować sterowniki do karty dźwiękowej?

Sterownik do karty dźwiękowej to program (lub fragment programu) odpowiadający za dane urządzenie i pośredniczący pomiędzy nim a resztą systemu. W zależności od systemu operacyjnego, z którego korzystasz, sterowniki do karty dźwiękowej mogą być instalowane w nieco inny sposób. Możesz pobrać je ze strony producenta, po sprawdzeniu modelu karty, którą posiadasz, lub automatycznie zezwolić systemowi na ich instalację poprzez wymienione wyżej narzędzia diagnostyczne, np. Everest.

System powinien samodzielnie wybrać właściwą wersję sterowników do tej części oprogramowania i automatycznie poprosić Cię o zgodę na ich instalację, gdy już zostaną pobrane (pamiętaj o zachowaniu stosownej ilości miejsca na dysku do takich operacji). W przypadku zintegrowanej karty dźwiękowej nie musisz troszczyć się o pobieranie i instalację sterowników – zostaną one zainstalowane automatycznie razem z systemem. Sterownik do karty dźwiękowej może także być dobry do różnych kart (na przykład uniwersalne sterowniki do karty dźwiękowej Windows XP takie jak Realtek pozwolą na owocną współpracę z różnymi rodzajami kart dźwiękowych).

Jak zaktualizować sterowniki karty dźwiękowej?

Po pobraniu i instalacji, karty muzyczne, a właściwie ich sterowniki dźwięku, będą jeszcze wymagały okresowych aktualizacji. Na to również istnieje kilka sposobów. Jedną z najprostszych metod pobrania aktualizacji jest skorzystanie z ustawień komputera (Windows – menedżer zadań) i sprawdzenie, czy system proponuje pobranie aktualizacji. W nowszych wersjach oprogramowania możesz także ustawić chęć otrzymywania powiadomień w razie pojawienia się nowych aktualizacji. Warto się na to zdecydować, jeśli chcesz, aby system, z którego korzystasz, działał sprawnie. Aktualizacje mogą dotyczyć różnych aspektów, czasami są to kwestie bezpieczeństwa, czasami na przykład naprawy powtarzających się błędów, których oczywiście należy unikać, by nie uszkodzić komputera.

Celem pobrania aktualizacji sterowników możesz także skorzystać ze strony producenta lub specjalnych serwisów dystrybuujących tego typu produkty. Na przykład sterowniki dźwięku Asus, które na pewno będą kompatybilne z kartą dźwiękową Asus, znajdziesz nie tylko w centrum wsparcia tego konkretnego producenta, ale też na różnych innych stronach internetowych (korzystaj tylko z wiarygodnych źródeł!).

Co daje karta dźwiękowa?

Na rynku jest w tym momencie szeroki wybór rozmaitych kart muzycznych. Co daje karta dźwiękowa? To zazwyczaj niewielkie i czasem niedoceniane urządzenie, które odsłania przed Tobą niesłychane możliwości jeśli chodzi o odkrywanie jakości dźwięku. Jeżeli jesteś melomanem, przynajmniej część dnia spędzasz słuchając muzyki albo zdarza Ci się uczestniczyć w koncertach online – może to być dla Ciebie ciekawy gadżet i spełnienie marzeń. Jeżeli natomiast Twoja praca wiąże się z profesjonalną obróbką dźwięku, wybór i zakup dodatkowej karty dźwiękowej to prawdopodobnie konieczność.

Warto zorientować się, jakie są aktualnie polecane karty dźwiękowe. W tym momencie wśród czołówki popularności można wymienić takie produkty jak karta dźwiękowa Creative lub karta dźwiękowa Soundblaster. Pamiętaj, by przy wyborze karty upewnić się, jaki system dźwięku ona obsługuje i jakie ma pozostałe parametry. Karta dźwiękowa typu 5.1 to nie to samo, co karta dźwiękowa 7.1.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.